Czasem z instalacji CO dochodzą różne dziwne i niepokojące odgłosy, które mogą świadczyć o zapowietrzeniu się pieca. Wiele osób w takiej sytuacji suka pomocy u fachowców, warto jednak zapoznać się z kilka prostymi zasadami, dzięki którym będzie można odpowietrzyć piec samodzielnie.
Dlaczego w instalacji CO kumuluje się powietrze?
Zastanawiając się jak odpowietrzyć piec CO, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym skąd w instalacji w ogóle bierze się powietrze. Zwykle gromadzi się ono w grzejnikach, które usytuowano w niższych miejscach w sieci rozprowadzającej, a także na wysokich kondygnacjach. W takich sytuacjach można się spotkać z głośnymi i niepokojącymi odgłosami dobiegającymi z instalacji, a także z problemami związanymi z równomiernym rozłożeniem ciepła w pomieszczeniu.
Odpowietrzenie pieca CO może być konieczne, kiedy dostanie się do niego powietrze w jeden z następujących sposobów:
- razem z wodą, którą wykorzystuje się, aby napełnić instalację,
- poprzez ścianki rur, jeżeli są one wykonane z nieszczelnego polietylenu,
- jeśli piec napełnia się zbyt szybko,
- jeśli doszło do zassania w wyniku nieszczelności, która nie została zauważona w trakcie różnego typu prac przy piecu.
Odpowietrzniki – co to?
Chcąc wiedzieć jak odpowietrzyć piec gazowy, warto wykorzystać specjalne odpowietrzniki. Są to elementy, który służą do samodzielnego usuwania powietrza, które zalega w instalacji. Pracują one przez cały czas eksploatacji. Każda instalacja grzewcza powinna być w nie wyposażona.
Odpowietrzniki są montowane do:
- kotła,
- na rozdzielaczach,
- w punktach pionów, które znajdują się najwyżej,
- przy grzejnikach.
Zależnie od modelów i od rodzajów instalacji, odpowietrzniki można montować zarówno pionowo jak i poziomi. Największą wydajnością charakteryzują się modele automatyczne.
Jak się przygotować do odpowietrzania?
Zapowietrzony piec CO objawy, czyli zwykle charakterystyczne dźwięki, stukanie itd. powinny zaalarmować, że jest to najwyższy czas na przeprowadzanie odpowietrzania. Jednak zanim cały proces się rozpocznie należy wyłączyć pompę obiegową, a także kocioł. Dzięki temu obieg wody zostanie zatrzymany.
W grzejnikach, które są zapowietrzone, powietrze zwykle zbiera się w górnej części, dzięki czemu w łatwy sposób można je usunąć. Odpowietrzanie wymaga także ustawienia głowicy termostatu w odpowiedni sposób. Pozycję zamknięta ma miejsce, gdy zamyka się zawór grzejnika, dzięki czemu zostaje on całkowicie odcięty od instalacji.
Odpowietrzanie pieca wywoła spory spadek ciśnienia w instalacji, nawet jeśli grzejnik nie został zapowietrzony, trochę wody zostanie z niego upuszczone. Dlatego po zakończeniu pracy należy sprawdzić jaki jest poziom ciśnienia w całej instalacji. Trzeba go wyregulować jak najbardziej optymalnie.
Zapowietrzony piec gazowy objawy, bardzo często niepokoją mieszkańców. Jednak zwykle stykanie i inne dziwne odgłosy są związane z zalegającym powietrzem. W takiej sytuacji można sobie poradzić samemu z problemem wystarczy przestrzegać kilka kwestii.
Zostaw komentarz