Jak dbać o skórzaną kurtkę?

Skóra pośród wielu materiałów jest właśnie tym, który prezentuje się najprawdopodobniej najlepiej. Wielu mężczyzn pragnie mieć na sobie skórzane kurtki, twierdząc, że dodaje to im męskości. Jeżeli chodzi o kobiety, sprawa wygląda bardzo podobnie. Mając wiele zalet, jeżeli chodzi o wygląd, posiada niestety także wady i potrafi łatwo zmienić swoją strukturę, przetrzeć się, bądź skurczyć. Aby tego uniknąć trzeba zapoznać się z tym, jak należy i taką kurtkę konserwować. W poniższym artykule dowiesz się tego wszystkiego, a twoje skórzane rzeczy będą wyglądały znacznie lepiej i już nigdy nie będziesz musiał martwić się o ich krótką żywotność.

Co może zniszczyć skórę i pogorszyć jej stan? 

Największym wrogiem skóry, z jakim dość często idzie się jej zmierzyć jest woda. Jeżeli skóra często wystawiana jest na ciężkie warunki pogodowe, a mianowicie deszcz, czy śnieg – może zmienić swoją strukturę. Po dłuższym czasie, w którym materiał ten miał styczność z deszczem i przemókł, bardzo ciężko będzie doprowadzić go do stanu pierwotnego.

Jeśli sytuacja miała już miejsce i skóra została przemoczona, pod żadnym pozorem nie można wieszać jej na grzejnik albo wystawiać na słońce. Wystawienie kurtki na tak dużą temperaturę, już na zawsze może odmienić jej kształt, kolor lub sprawić, że stanie się znacznie za mała.

Jak dbać o kurtkę skórzaną? 

Na samym początku warto zadbać o to, by kurtka, gdy jest nie noszona – wisiała na odpowiednio wyprofilowanym wieszaku. Pozwoli to zachować jej odpowiedni kształt i struktura nie będzie się zmieniać.

Następnym krokiem do tego, by kurtka zachowała swój kształt i kolor jest szybkie reagowanie na zaplamienia. Plamy po sokach, czy po jedzeniu, gdy zaschną, będą bardzo ciężkie do usunięcia. Po takim zdarzeniu najgorsze co można zrobić, jest to użycie różnego rodzaju chemii i detergentów. Takie środki mogą zniszczyć kurtkę i materiał już na stałe.

Aby dobrze wyczyścić skórę, należy użyć tylko i wyłącznie wilgotnej i miękkiej szmatki, która nie doprowadzi do przemoczenia materiału. Gdy czyszczenie, zostanie zakończone, warto użyć balsamu na miejsce, w którym kiedyś była plama.

Przetarcia na kurtce skórzanej

Balsam oraz specjalna pasta do kurtki skórzanej, pomoże także w przypadku przetarć. Należy go stosować całościowo przed tym, zanim przetarcie mogłoby powstać. Mając na uwadze to, że taki balsam, przeważnie tworzony na bazie naturalnych wosków i olejków odpowiednio zabezpieczy naszą kurtkę przed przetarciami, musimy stosować go często. Dzięki olejkom i naturalnym woskom wchłania głęboko w powierzchnię skóry i ją odżywia. Pomaga zachować jej elastyczność i miękkość.

Impregnowanie skóry 

Po zastosowaniu środków do konserwacji, jakimi są balsamy z różnego rodzaju wosków, ważne jest by taką kurtkę zainpregnować. Może się to odbywać za pomocą sprayu, który odpowiednio zabezpieczy kurtkę przed przemoczeniem i będzie sprawiał, że jej wyglad nie zmieni się na przestrzeni lat.

Ważne by znaleźć preparat, który nie będzie odbarwiał kurtki i nie sprawiał, że jej kolor zblaknie.